HOME PAGE HOME PAGE HOME PAGE ENGLISHSLOVENSKYČESKY
 
Středa 17.04.2024
FS PÚČIK
Folklorní soubor PÚČIK
Historie souboru
Kde nás najdete
Repertoár souboru
Cimbálová muzika
Aktuality a zprávy
Kalendář akcí
Fotogalerie
KONTAKTY
Napište námFOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY

SDRUŽENÍ PŘÁTEL FOLKLORU

Jaké byly 55. Tvrdonice

Včera v noci skončil 55. ročník národopisných slavností Podluží v písni a tanci ve Tvrdonicích.
O víkendu 6.-8. června se na pódiu se vystřídala tisícovka účinkujících, v hledišti dva a půl tisíce diváků. V překrásném přírodním amfiteátru se rozléhaly zvuky dechovek, cimbálek, ale třeba i dud. Vystřídaly se všechny generace zpěváků, tanečníků a muzikantů.
Páteční večer patřil tradičně dechovkám, které mají na Slovácku širokou posluchačskou základnu, Vystřídalo se šest kapel - Mladá muzika ze Šardic, Palavanka, Straňanka, Šohajka, Májovanka a Hornobojané. Zasvěcená konference Ivany Slabákové nás provedla nádherným večerem. Jako je ale u nás téměř pravidlem, trochu nás trápily dešťové přeháňky.
V sobotu ale svítilo sluníčko a průvod dětských souborů i následný program se opravdu vydařil. Na pódiu se vystřídaly domácí Pomněnka a její hosté Koňárci, Břeclavánek, Troskáček,Jatelinka, Věneček, Kyjovánek,Hanýsek, Děcka ze Skoronic a cimbálová muzika ZUŠ Břeclav. Tvrdonské slavnosti se nikdy neobešly bez dětských pořadů a jejich pořadatelé snaží, aby tato tradice zůstala živá.
Sobotní podvečer patřil soutěžím ve zpěvu a tanci, hlavně však soutěži o Stárka Podluží. Soutěž probíhá ve třech kategoriích - tancích hošije, vrtěná a verbuňk. Odborná porota hodnotí každou kategorii zvlášť a podle dílčích výsledků potom vyhlásí vítěze. Letos se podařilo už potřetí vyhrát a stárkem pro rok 2008 se stát Stanislavu Popelovi z Perné.
Večer byl dále proložen přehlídkou cimbálových muzik. Představily se CM Břeclavan, J. Severian, OLiNa a Rebend. Vrcholem sobotní noci bylo očekávané vystoupení Hradišťanu. Se svým Slunovratem nadchl celý amfiteátr a sklidil zasloužené ovace.
Slavnosti pokračovali v neděli slavnostní mší za jejich účastníky v místním kostele sv. Mikuláše. Sjíždění přespolních chas na vozech tažených koňmi opět trochu potrápil déšť, ale nakonec se sjelo 7 párů koní s téměř stovkou nastrojených šohajků. Dechová hudba Podlužanka vyhrávala do pochodu i do tance a dopoledne se krásně vydařilo. I sluníčko se k nám vrátilo a svítilo až do večera. Barevný, rozjásaný a roztančený průvod účinkujících vykročil obcí ve 14.00 hodin, prošel hlavním pódiem a zahájil tak přehlídku dětských i dospělých souborů nejen z Podluží, ale i hostů. Divákům jsme znovu představili Stárka Podluží, v pořadu Naši pokračovatelé vystoupili ti nejmenší z místní mateřské školy a trochu větší Pomněnky, také děti ze souboru Mlynček z Kolárova na Slovensku. Blok nazvaný Vitajte u nás představil hosty z Mrákova, Milotic a Brodského. Posledním festivalovým programem byl pořad Podlužáckým skrůžků nazvaný Vesele svatbo. Krojované skupiny z Tvrdonic, Lanžhota, Poštorné a Dolních Bojanovic doprovázené CM J. Severina a DH Zlaťulkou předvedly krojové i zvykoslovné bohatství jednoho z nejkrásnějších obřadů.
Každý programový den byl doplněn veselicemi s dechovými i cimbálovými muzikami, jarmarkem řemesel, bohatou nabídkou občerstvení, ochutnávkou místních vín, ale také třeba výstavou fotografií.

Přijďte k nám, do Tvrdonic na další ročník slavností Podluží v písni a tanci v červnu 2009!

Za programovou radu Zdena Šlichtová

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Podluží v písni a tanci
Zveřejněno 09.06.2008 v 23:35 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
FOLKLOR A TRADICE
Etnografický region
Etnografický subregion
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
FOLKLORNÍ AKCE V KRAJI
Aktuality a zprávy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář akcí v kraji