HOME PAGE HOME PAGE HOME PAGE ENGLISHSLOVENSKYČESKY
 
Středa 29.03.2023
FS PÚČIK
Folklorní soubor PÚČIK
Historie souboru
Kde nás najdete
Repertoár souboru
Cimbálová muzika
Aktuality a zprávy
Kalendář akcí
Fotogalerie
KONTAKTY
Napište nám



FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY

SDRUŽENÍ PŘÁTEL FOLKLORU

Ovečky z Valašského Meziříčí oslaví desetiletí od svého založení

Pořadem s názvem "A jak sa tý ovečky..." oslaví v pátek 13. listopadu 2009 dětský folklorní soubor Ovečky z Valašského Meziříčí desetiletí od svého založení.
Možná by se dalo říci - "co je to 10 let?, to ještě není co slavit". Ale právě spojení desetiletých "oveček" s mnohem starším "bačou" a návaznost na práci národopisného pracovníka Miloše Kašlíka, který podstatnou část svého života zasvětil lidovému umění na Valašsku, je jedním z důvodů, proč se sejít u valašských písniček a tanečků v podání těch nejmenších.
pozvánka
Založení souboru na jaře roku 1999 bylo završením mnohaletého úsilí různých jednotlivců a institucí ve městě o vznik dětského souboru zaměřeného na valašský folklór. Všechny dosavadní pokusy vycházely obvykle z nadšení folklorních fandů, ale nikdy nenavazovaly na některý ze dvou folklorních souborů pracujících ve Valašském Meziříčí.

Teprve Ovečky byly založeny jako "potomek" valašského souboru písní a tanců Bača, který ve městě působí nepřetržitě od roku 1945. Přirozené spojení bača - ovečky, ale také propojení uměleckého vedení obou souborů osobou Renaty Kotasové napovídá, že stejně jako Bača, tak i Ovečky zůstávají "doma" na Valašsku a v okolí "Mezříča" především prostřednictvím kmenového repertoáru.
A tak jako u souboru Bača je i u Oveček prvořadým cílem - vytvořit kolektiv, do které se členové budou rádi vracet pro anebo s valašskou písničkou a tancem.

Deset let uplyne v životě člověka jako voda, zrovna tak uplynulo i 10 let existence Oveček, ale i za tu poměrně krátkou dobu je na co vzpomínat.
Slavnostní večer k 10.výročí mezříčských Oveček nabídne prostor pro setkání současných i bývalých členů - dnes třeba mladých "bačovců", "ondrášů" nebo "moreňáků", prostor pro setkání vedoucích s folklorními přáteli z jiných souborů, ale samozřejmě i pohled na repertoár souboru.
Přestože repertoár souboru není nijak zvlášť rozsáhlý, je pro diváka určitě zajímavý, o čemž svědčí nejen řada pozvání souboru na různé folklorní akce, ale i pravidelně kladná hodnocení odborných porot na přehlídkách dětských souborů. A vezmeme-li v úvahu, že ve vedení souboru jak po organizační, tak i po umělecké stránce pracují od založení pouze amatéři, nemá se soubor za dobu své činnosti za co stydět.

To, že Ovečky nestárnou a v plné síle vstupují do dalšího desetiletí své činnosti, je nejen zásluha zakladatelek - Renaty Kotasové a Petry Ondruškové - ale i všech vedoucích, rodičů a rodinných příslušníků dětí, bez jejichž pomoci a zápalu by nebylo co slavit, ale ani komu předávat překrásné bohatství z nekonečné studnice lidového umění.

Ctirad Bryol
bryol@ponast.cz

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)

SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY

Zveřejněno 30.10.2009 v 22:14 hodin
Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
FOLKLOR A TRADICE
Etnografický region
Etnografický subregion
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
FOLKLORNÍ AKCE V KRAJI
Aktuality a zprávy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář akcí v kraji