HOME PAGE HOME PAGE HOME PAGE ENGLISHSLOVENSKYČESKY
 
Neděle 26.03.2023
FS PÚČIK
Folklorní soubor PÚČIK
Historie souboru
Kde nás najdete
Repertoár souboru
Cimbálová muzika
Aktuality a zprávy
Kalendář akcí
Fotogalerie
KONTAKTY
Napište námFOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY

SDRUŽENÍ PŘÁTEL FOLKLORU

DFS Maleníček ze SVČ Lipník na Mezinárodním festivalu v Zábřehu

Ve dnech 25. - 26. září se konal v Zábřehu na Moravě 1. Mezinárodní dětský folklórní festival s názvem "Na renko".
Zúčastnili jsme se i my z Maleníčku, ale tentokrát nás bylo nezvykle málo. Větší děti nám ze souboru po prázdninách odešly a ty, které naopak s námi chtěli tancovat, tak nemohly, protože měly country vystoupení v rámci své základní školy. A jak to tak bývá, někteří těsně před odjezdem onemocněli. V tomto termínu se ještě hrála v Praze basketbalová kvalifikace lipenských Lišek do žákovské ligy a tak nám chyběla naše sólová zpěvačka Michalka Matušková. Takže z původních 13 dětí odjelo do Zábřehu pět a s nimi čtyři dospělí jako doprovod.
Nastudovali jsme s dětmi dva pořady: " Na rynku" a "U rybníka". Oba pořady hudebně doprovodil houslista pan Ivan Novák
Jízda vlakem byla pro děti zpestřením. Do vlaku jsme nastoupili "v civilu", a z vlaku jsme vystoupili v krojích již jako praví Záhoráci. Na nádraží nás čekala naše hosteska,která nás měla po oba dva dny na starost. Zavedla nás do průvodu k ostatním souborům a tento pestrý útvar kráčel, tančil a zpíval a zastavil se až u radnice.
Odpoledne ve 14 hodin místostarosta Zábřehu pak přivítal jednotlivé zástupce souborů a popřál jim krásné počasí a hodně úspěchů. Byl velmi mile překvapen, že přijelo tolik dětských souborů a neskrýval nadšení, když přebíral od jednotlivých vedoucích pěkné upomínkové předměty. Tímto přivítáním začal odpolední blok pořadů před Kulturním domem, kde všechny soubory vystoupily s krátkým programem, a tak se představily veřejnosti a nalákaly ji na hlavní program, který pokračoval v sobotu od 10 hodin ve Wolkerových sadech. Určitě jsme byly nejmenší výprava, ale radost a přirozený projev našich "maleničkovských" dětí si brzy získal obdiv diváků.
Ubytováni jsme byli v Domě dětí a mládeže Krasohled. Jeho pracovníci se o nás báječně starali po oba dva dny pobytu. Připravili nám bohatý program. Odvezli nás autobusy do nádherného areálu v horském prostředí Bozeňov, kde byly ubytovány zahraniční soubory. Skákací hrad, trampolíny, houpačky, kolotoče, navlékání korálků, malování, lepení a skládání a mnoho dalších atraktivních disciplín byl přímo balzámem na dětskou dušičku. Všechny děti si našly svou zábavu a dokonale se vyřádily. Nechyběl ani bramborový guláš a opečený špekáček u ohně. Zkrátka a dobře, vše se točilo kolem dětí a my dospělí jsme jen na ně dohlíželi.
Druhý festivalový den se konal ve Wolkerových sadech a byl opravdu sváteční. Už od rána se městečko hemžilo nádhernými lidovými kroji. Smích a radost se ozýval ze všech stran. Pestrost krojů obdivovali náhodní kolemjdoucí a nechyběli ani fotografové.
Dopolední program, který zahájily soubory I. " Na té severné nóte" a odpolední programový blok část souborů II. " Na té ježné nóte", dotvářela kulisa lidového jarmarku. Každý návštěvník, který se přišel podívat, si kromě poslechu krásné lidové hudby a zpěvu mohl koupit malý dáreček či něco dobrého k snědku.
Paní Drtilová ze souboru Makovička, která se velmi dobře zhostila roli lidové vypravěčky a konferenciérky, každý soubor krátce představila. Všichni účinkující pak z rukou ředitelky Domu dětí a mládeže obdrželi upomínkový dar v podobě děvčátka či chlapce v lidovém kroji.
Co říci závěrem? Budeme rádi vzpomínat na příjemné prostředí, příjemné organizátory v Zábřehu, množství souborů, a hlavně lidové písničky, které se předávají z generace na generaci, a které nám již navždy zůstanou v našich srdcích. Děkujeme za to, že jsme byli pozváni a mohli jsme se zúčastnit. Pokud nás organizátoři festivalu opět pozvou, určitě přijedeme.
Vystupující soubory:
BITULA -z Litvy, Kaunas, DUBINKA a DUBRAVĚNKA z Dubňan,, KLOBUČÁNEK z Valašských Klobouků, KORDULKA ze Starého Poddvorova, KYJOVÁNEK z Kyjova, MALÁ JASÉNKA ze Vsetína, MALÁ NYSA z Polska, MALENÍČEK z Lipníku nad Bečvou, MARKOVIČKA z Postřelmova, SPINEČEK z Norova, TURIEC z Martina, ÚSMĚV z Opavy a VSACÁNEK ze Vsetína.

ČLENOVÉ mALENÍČKU:
DĚTI: Eliška Matušková, Michaela Střelecká, Martina Střelecká, Aneta Oralová, Nikola Oralová,
DOSPĚLÍ: Ivan Novák, Františka Barčíková, Dana Holčáková, Květoslava Kohoutková

Květa Kohoutková

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
Zveřejněno 05.10.2009 v 23:50 hodin
Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
FOLKLOR A TRADICE
Etnografický region
Etnografický subregion
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
FOLKLORNÍ AKCE V KRAJI
Aktuality a zprávy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář akcí v kraji