HOME PAGE HOME PAGE HOME PAGE ENGLISHSLOVENSKYČESKY
 
Neděle 26.03.2023
FS PÚČIK
Folklorní soubor PÚČIK
Historie souboru
Kde nás najdete
Repertoár souboru
Cimbálová muzika
Aktuality a zprávy
Kalendář akcí
Fotogalerie
KONTAKTY
Napište námFOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY

SDRUŽENÍ PŘÁTEL FOLKLORU

Malý Radhošť - neuvěřitelných čtyřicet let

Vystoupení ke 40. výročí souboru Malý Radhošť ve Valašském muzeu v přírodě dne 20. června 2009
V roce 1947 vznikl Valašský krůžek, později přejmenovaný na Soubor valašských písní a tanců Radhošť a netrvalo ani moc dlouho a mnozí souboráci - rodičové se začali zabývat otázkou, jak zapojit do souborové činnosti také své děti. Dětí přibývalo a situaci bylo nutno řešit. Řešení vzal do svých rukou pan Václav Bradáč se svojí ženou Františkou, kteří v roce 1969 začali se skupinou dětí nacvičovat valašské tance a písničky. Skupina dostala název Malý Radhošť a brzy se mohla pochlubit i účinkováním na veřejnosti. Panečku, to byla motivace, zvláště, když děti mohly vystupovat s dospělým souborem. Zájem o práci v Malém Radhošti rostl a do nácviků se postupně zapojovali ogaři a cérky z řad dospělého souboru, aby se to množství dětí dalo zvládnout. Osvědčilo se také rozdělení dětí do tří věkových skupin. Z Malého Radhoště vyrostlo těleso, ve kterém v průběhu roku nacvičuje okolo stovky dětí.
Soustavná a poctivá práce s dětmi přináší i své výsledky. Soubor se pravidelně zúčastňuje soutěžních přehlídek dětských folklorních souborů, pravidelně postupuje do krajského kola a několikrát si vybojoval účast i na národní přehlídce. Vedle toho absolvuje každý rok celou řadu vystoupení, ať už doma nebo v zahraničí. Vyznamenáním jsou vždy vystoupení na mezinárodních folklorních festivalech v Rožnově, ve Strážnici, v Třebíči, ve Frenštátě,v Liptále, v Sárváru, či Körmendu.
Členství v Malém Radhošti není jenom o tom, že se děti učí tančit, zpívat, případně něco o zvykosloví, že se učí úctě k tradici, ke kroji, ke kraji, ve kterém žijí, odpovědnosti a práci v kolektivu, ale také o poznávání jiných míst, jiných kultur - zejména na folklorních festivalech se mohou setkávat s účastníky mnohdy i z exotických zemí.
Soubor Malý Radhošť má nespornou výhodu, že jej při vystoupeních doprovází "živá" cimbálová muzika. Nejprve to byla cimbálová muzika dospělého souboru Radhošť, později tzv. Malá souborová muzika. V posledních letech spolupracuje soubor s dětskými cimbálovými muzikami ze Základní umělecké školy v Rožnově. První byla cimbálová muzika "Šťuhélek", děti ale odrostly, a tak Zita Vinklerová vypiplala další muzičku - ti si říkali "Ogaři a cérky", ale i ti se už rozlétli do světa, a v současné době souborová vystoupení doprovází další generace malých muzikantů, která si říká "Muzička Malého Radhoště".
Děti dospívají, odcházejí na střední školy, mění své zájmy, někteří přecházejí do dospělého souboru Radhošť, s některými ztrácíme kontakt, ale nejvíc srdce zahřeje, když se k nám vracejí coby rodiče se svými ratolestmi a zakládají tak další a další generace Malého Radhoště.
Srdečně zveme na vystoupení souboru Malý Radhošť ke 40. výročí jeho založení, které se uskuteční ve Valašském muzeu v přírodě dne 20.června 2009 od 15 hod.
20.6.2009

Ing.Petr Dobrovolný
Předseda Spolku přátel souboru Radhošť
pedobrovolny@seznam.cz

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
Zveřejněno 14.06.2009 v 12:20 hodin
Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
FOLKLOR A TRADICE
Etnografický region
Etnografický subregion
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
FOLKLORNÍ AKCE V KRAJI
Aktuality a zprávy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář akcí v kraji