HOME PAGE HOME PAGE HOME PAGE ENGLISHSLOVENSKYČESKY
 
Neděle 26.03.2023
FS PÚČIK
Folklorní soubor PÚČIK
Historie souboru
Kde nás najdete
Repertoár souboru
Cimbálová muzika
Aktuality a zprávy
Kalendář akcí
Fotogalerie
KONTAKTY
Napište námFOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY

SDRUŽENÍ PŘÁTEL FOLKLORU

Zahrajte ně, Majstre...

Z koncertu Horňácké cimbálové muziky Martina Hrbáče a jeho hostů k primášovým sedmdesátinám v jeho bydlišti ve Veselí nad Moravou
"Kdyby to náhodú vyšlo, tak za pět rokú tady naschle," vzkázal "Majstr" na závěr k nadšeným divákům.
Zdá se letošní rok bude pro skvělého horňáckého primáše a zpěváka Martina Hrbáče rokem připomínání jeho významného životního jubilea, řadou jeho programů či bloků na různých místech republiky. A proč ne, vypadá to, že sedm křížků na bedrech není pro něho žádný veliký věk. Usměvavý "Majstr" má zdraví, chuť stále muzicírovat, je zábavný a vyzařuje z něho radost ze života. "Bez hry na housle bych umřel," prohlásil v jednom z rozhovorů pro noviny.
V jaké současné formě oslavenec je se potvrdilo i v neděli 10.května ve Veselí nad Moravou. Martin si pozval do programu Zahrajte ně, Majstre... před zaplněné hlediště kina Morava řadu svých dvorních zpěváků, které nejčastěji jeho muzika doprovázela. Přijeli praví Horňáci-rodáci Luboš Holý z Brna, Jaroš Hrbáč z Uherského Brodu, Jožka Kútný ze Bzence, Svaťa Kučera z Uherského Hradiště, Martin Zálešák, Martin Prachař z Velké nad Veličkou a především horňácká žijící legenda "pan rídící" František Okénka z Hrubé Vrbky, který předvedl v téměř devadesáti letech exkluzivní pěvecký výkon. Nejeden zde přítomný daleko mladší zpěvák před ním musel hluboko smeknout poklonu k zemi. Diváci také všechny vystupující řádně oceňovali bouřlivým potleskem. Škoda, že z Javorníku nemohla přijet kvůli zdravotním potížím avizovaná další bohatýrka horňáckého folkloru Anna Kománková.
Z koncertu Zahrajte ně, Majstre... věnovaný k 70 tinám horňáckého primáše Martina Hrbáče. 10.května ve Veselí nad Moravou
Fotečky z koncertu Zahrajte ně, Majstre... věnovaný k 70 tinám horňáckého primáše Martina Hrbáče.
Z koncertu Zahrajte ně, Majstre... věnovaný k 70 tinám horňáckého primáše Martina Hrbáče.10
Kolektivní vystoupení předvedl taneční soubor starší Veličky, ženský sbor starší Veličky, dívčí sborek mladší Veličky a mužský horňácký sbor z Hrubé Vrbky pod vedením Jury Miškeříka. Nechyběly ani sólové "kúsky" Hrbáčových mladých muzikantů v podání konzervatoristů - cimbalisty Petra Pavlince či houslisty Mirka Kolacii.
Celý pořad moderoval jeho tradičním svérázným způsobem Breťa Rychlík, který také asistoval při "polévání knihy" a CD (historické, dosud nepublikovatelné nahrávky Martina Hrbáče) Zahrajte ně, Majstre... vydané vydavatelstvím Albert z Boskovic právě k jeho sedmdesátce.

Text, foto: Antonín Vrba

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
DALŠÍ INFORMACE: Veselí nad Moravou
Zveřejněno 16.05.2009 v 15:30 hodin
Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
FOLKLOR A TRADICE
Etnografický region
Etnografický subregion
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
FOLKLORNÍ AKCE V KRAJI
Aktuality a zprávy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář akcí v kraji