HOME PAGE HOME PAGE HOME PAGE ENGLISHSLOVENSKYČESKY
 
Neděle 26.03.2023
FS PÚČIK
Folklorní soubor PÚČIK
Historie souboru
Kde nás najdete
Repertoár souboru
Cimbálová muzika
Aktuality a zprávy
Kalendář akcí
Fotogalerie
KONTAKTY
Napište námFOLKLORNÍ SDRUŽENÍ ČESKÉ REPUBLIKY

SDRUŽENÍ PŘÁTEL FOLKLORU

B o r š i č a n é, lidová kultura Boršic u Blatnice 1908-2008

V pátek 19. září 2008 ve 20:00 začne v kulturním domě v Boršicích u Blatnice pořad, na jehož přípravě Boršičané pracují už několik měsíců. Bude to úplně poprvé, co Boršičané, letos vzniknuvší mužský sbor, zazpívají ve své rodné obci.
Co čeká toho, kdo se v pátek vypraví do Boršic? Asi především hledání odpovědi na otázku, kam a jak se posunula lidová kultura Boršic u Blatnice za posledních sto let. Stanete se svědky živého porovnání žhavé boršické současnosti s její minulostí.
V pořadu vystoupí Old Stars Hradišťan s CM Mladí Burčáci a CM Burčáci, protože se bude vzpomínat na legendárního hradišťského primáše Jaroslava Staňka, který neméně legendárním způsobem posbíral a proslavil tanec boršická sedlácká. Na kamaráda primáše Staňka a na příběh boršických zavzpomíná jeho kamarád a dlouholetý spoluhráč ve staré muzice Hradišťanu, basista Jan Vančura.
Z hlubin času a zapomnění se pokusíme vytrhnout posledního boršického primáše a naživo zahraje primáš nový, na kterého se v této obci čekalo celé jedno století. Radima Vojtka doprovodí CM ZUŠ Uh. Ostroh vedená Františkem Říhou.
Přes propast pětapadesáti let k přítomným posluchačům promluví PhDr. Olga Kadlčíková - Hrabalová, která v roce 1953 sepsala o Boršicích svoji disertační práci na téma Boršice u Blatnice, příspěvky k historicko - ethnografické monografii moravskoslovenské obce. No, ale nebudeme sem psát všechno, něco si necháme také jako překvapení. Přijeďte se podívat do Boršic u Blatnice sami.
Pořad, ve kterém se snoubí muzika, zpěv, tanec a také pronikání do hloubky, nebude zjevně poslední. Boršičané by podobný typ setkávání chtěli připravovat s různými hosty pravidelně. Už teď se mají folkloristé fajnšmekři i mladí lidé, kteří začínají hledat k lidové kultuře vztah, na co těšit. Autoři pořadu jsou Vít Hrabal a Vlastimil Ondra. Po vystoupení bude následovat beseda u cimbálu s CM Burčáci.
Na pořad B o r š i č a n é, lidová kultura Boršic u Blatnice 1908-2008 navazuje výstava historických fotografií a krojů z Boršic u Blatnice. Tu si můžete prohlédnout před pořadem v místní škole. Tož, dojeďte spíš a uděláte si úplný obrázek. Výstavu autorsky připravili: Alena a Vít Hrabalovi.

Mgr. Vlastimil Ondra
Nivnice
mobil: 737 35 59 53
skype: malucka_nivnicka
učitel 1.stupně ZŠ Bánov:
http://ban507.pfnet.eu
vedoucí folklorních souborů:
Nivnička z Nivnice: www.nivnicka.cz
Kuřátko z Bánova : www.kuratko.unas.cz

leták

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
DALŠÍ INFORMACE: Nivnička
Zveřejněno 16.09.2008 v 23:24 hodin
Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
FOLKLOR A TRADICE
Etnografický region
Etnografický subregion
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
FOLKLORNÍ AKCE V KRAJI
Aktuality a zprávy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář akcí v kraji